Ćwiczenia oddechowe sposobem na umiejętność pełnego oddychania.
Oddech to podstawowa siła życiowa. W dawnych tradycjach Wschodu jego ogromne znaczenie jest podkreślane w życiu codziennym, z kolei mieszkańcy Zachodu często lekceważą jego wpływ na zdrowie. Większość z nas oddycha tak jak umie, nie zawsze jednak prawidłowo. Umiejętność prawidłowego oddechu jest rzadkością, zdecydowana większość z nas oddycha pod wpływem emocji. Pod wpływem emocji zmienia się sposób naszego oddychania, np. kiedy jesteśmy zdenerwowani, oddychamy płytko i szybko, oddech jest nierównomierny. Kiedy w organizmie gromadzi się stres, nieprawidłowy rytm oddechowy staje się normą, tak jak przewlekła choroba. Z kolei podczas odczuwania gniewu, często wstrzymujemy oddech, tamując oddech, tłumimy emocje, które mogą eksplodować pod postacią choroby lub innych negatywnych przypadłości.
Pełny oddech
Oddech pełny to właściwy sposób oddychania, którym obdarzyła nas natura. Rytm oddechowy pełnego oddechu składa się z trzech etapów w jednym powolnym i ciągłym wdechu, w trakcie którego cała klatka piersiowa od dołu do góry wypełnia się powietrzem. Powietrze powinno się wydychać nosem wolno, utrzymując pierś w napięciu a w miarę jego wypuszczania stopniowo wciągać brzuch.
Aby przyswoić prawidłowy sposób oddychania, najlepiej rozpocząć od gimnastyki oddechowej.
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia oddechowe można wykonywać na leżąco, stojąco lub siedząc, ważne aby pozycja była wygodna. Z ręką położoną na przeponie rozpoczynamy wdech przez nos, wciągamy powietrze spokojnie. Napełniamy powietrzem najpierw dolną część płuc – wypychając brzuch do przodu. Następnie wypinając do przodu dolną część żeber, potem mostek i pierś wypełniamy środkową część płuc. W ostatnim etapie wysuwając górną część klatki piersiowej napełniamy powietrzem wierzchołki płuc. Trzeba dążyć do wdechu spokojnego, równomiernego, bardzo powolnego. Wstrzymanie oddechu powinno trwać parę sekund, po czym bardzo powolny wydech powietrza. Kończąc wydech brzuch powinien być wciągnięty. Wydech jest zawsze dłuższy od wdechu a im dłuższy jest wydech tym dłuższe jest życie.
Najnowsze komentarze